Volg mij

  • Facebook
  • Linkedin
  • Twitter
Home
Karolien Grosemans

Main navigation

  • Home
  • Over Karolien
  • Nieuws
  • Parlementair Werk
  • Contact
Lees voor
Zoeken Menu

Main navigation

  • Home
  • Over Karolien
  • Nieuws
  • Parlementair Werk
  • Contact

Volg mij

  • Facebook
  • Linkedin
  • Twitter
Lees voor
Close search modal

Search in Karolien Grosemans

Karolien Grosemans

Vlaams Parlementslid

Kruimelpad
  • Home
  • Nieuws
  • Aanbod volwassenonderwijs moet herbekeken worden
Lees voor

Aanbod volwassenonderwijs moet herbekeken worden

Gepubliceerd op zaterdag 17 juni 2023

Van de 4.148 opleidingen die tijdens het schooljaar 2020-2021 werden aangeboden in het volwassenonderwijs, waren er 73 opleidingen met slechts één cursist en 366 opleiding met vijf of minder cursisten. Dat merkte Vlaams Parlementslid Karolien Grosemans op. “Misschien moeten we toch maar eens overwegen of het aanbod moeten herbekijken. Is een opleiding ‘ambachtelijke accessoires’ met amper twee cursisten nog ons belastinggeld waard?”

246.462 cursisten volgens vorig schooljaar een opleiding in het volwassenenonderwijs. Opvallend meer vrouwen (60 procent) dan mannen (40 procent) volgden een van de 4.148 opleidingen die werden aangeboden. Vlaams volksvertegenwoordiger Karolien Grosemans analyseerde de cijfers en breekt een lans om het aanbod te herbekijken.

Realisatie dameskleding

De populairste richtingen zijn Nederlands als tweede taal richtgraad 1 en 2 en een aanvullende algemene vorming (om het diploma secundair onderwijs te halen). Een verrassende vierde plaats is weggelegd voor de opleiding Realisatie dameskleding. Opmerkelijk: 73 opleidingen trokken slechts 1 cursist aan en 366 opleidingen konden slechts 5 of minder cursisten verwelkomen.

Kleine cursistenaantal voor knelpuntberoepen

“Met een blik op deze cijfers moeten we toch eens overwegen of een rationalisatie wenselijk en mogelijk is. Als de opleidingen leiden tot een knelpuntberoep kunnen we de kleine cursistenaantallen wel tolereren, maar we kunnen ons wel de vraag stellen of een opleiding ‘ambachtelijke accessoires’ met twee cursisten nog met belastinggeld moet worden gefinancierd.” aldus Grosemans.

Meer samenwerking met VDAB

“Uiteraard ben ik wel zeer tevreden dat steeds meer aanbieders van volwassenenonderwijs samenwerken met de VDAB en opleidingen aanbieden die arbeidsmarktgericht zijn en meer kansen geven op de arbeidsmarkt”, vervolgt ze. In de commissie Onderwijs zal Karolien Grosemans de minister ondervragen over het volwassenenonderwijs, waaronder de lopende communicatiecampagne.

Lees hieronder verder
KG

Deel met anderen

  • Facebook
  • Linkedin
  • Twitter
  • Whatsapp
  • E-mail
  • Copy url
Terug naar boven

Meest recente berichten

Terug naar nieuwsoverzicht
Hoorzitting sociale veiligheid

Nederlandse onderwijsinspectie te gast in Vlaams Parlement over sociale veiligheid

27 november 2025
Lees meer
Zijkant van een bus, met logo voor mensen met een beperking.

Hervorming leerlingenvervoer: "De richting is helder, de ambitie groot. Precies wat nodig is."

23 oktober 2025
Lees meer
Een huis, in krijt getekend op een schoolbord

Huisonderwijs wint aan populariteit, maar regulier onderwijs blijft de kern

17 oktober 2025
Lees meer

Volg mij

  • Facebook
  • Linkedin
  • Twitter
Schrijf je in voor onze nieuwsbrief onderwijs

Karolien Grosemans

  • Over Karolien Grosemans
  • Parlementair Werk
  • Nieuws

Onderwerpen

  • Onderwijs
  • Herk-de-Stad

Stel je vraag

N-VA-fractie Vlaams Parlement
Leuvenseweg 86
1000 Brussel
Tel: 02 552 42 56
karolien.grosemans@n-va.be

Lid worden van de N-VA

Footer menu

  • Disclaimer
  • Privacy
  • Sitemap

© 2025 

N-VA, Koningsstraat 47 bus 6, 1000 Brussel | info@n-va.be | +32 2 219 49 30